Kaliteli Yaşam Merkezi

Kaliteli Yaşam Merkezi

Kaliteli Yaşam Merkezi Projesi

Osmangazi Belediyesi, sosyal belediyecilik görevinin bir parçası olarak, Osmangazi’de ve Bursa’da yaşayan yaşlı ve engellilere hizmet verecek Yaşlı Bakım Evi ve Alzheimer ve engelliler için rehabilitasyon merkezi görevi yapacak Kaliteli Yaşam Merkezi’ni hayata geçiriyor.

Bu proje, huzurevi açısından Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne ait  alanların yetersiz kalması, Alzheimer Gündüz Bakımevinin bulunmaması, Osmangazi Engelli Bakım Merkezi’nin (OBAM) yetersiz kalması dolayısı ile düşünülmüştür.

 

Kaliteli Yaşam Merkezi Demirtaş Mahallesi , İnönü caddesi üzerinde ve İmar Planında Sosyo Kültürel Tesis Alanı olarak ayrılmış olan 14162 metrekare büyüklüğündeki arsada yer almaktadır.

Bir adet bodrum kat, zemin kat ve üç normal kattan oluşan yapı, 18200 metrekare inşaat alanına sahiptir.

U plan şemasında tasarlanan yapının iç alanında, trafikten arındırılmış, sakin ve korunaklı bir bahçe düzenlemesi yer almaktadır.

Binaya üç ayrı noktadan girilebilmektedir. Bu girişlerden ortada yer alan ve ana giriş niteliğindeki kapıdan, merkezdeki ana fonksiyonlardan biri olan HUZUR EVİ bölümüne ulaşılmaktadır.

Bu girişten ulaşılan kat, mescit, konferans salonu, yemekhane, kuaför gibi ortak hizmet alanlarıyla donatılmıştır.

U plan şemasının iki yanından ulaşılan tali girişlerden biri ÇOCUK REHABİLİTASYON MERKEZİ, diğeri YAŞLI REHABİLİTASYON MERKEZİ’ne aittir. Bu bölümlerde çocuk ve yaşlılara yönelik günlük bakım hizmeti verilecektir.

Çocuk rehabilitasyon merkezi girişinden ulaşılan zemin kat alanlarında atölyeler, spor salonu, terapi odaları, yemekhane gibi çocuklara yönelik sosyal alanlar yer almaktadır.

Yaşlı rehabilitasyon merkezinden ulaşılan zemin kat alanlarında ise yaşlılara uygun çalışmaların yapılabileceği atölye alanları, spor ve terapi odaları ile yemekhane yer almaktadır.

Birinci katta, orta alanda merkeze ait yönetim birimleri, çocuk bölümünde ve yaşlı bölümünde günlük bakım amacıyla hazırlanmış birimler yer almaktadır. Bu alanlarda 12 adet üçer kişilik dinlenme odaları ve TV salonu gibi fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu alandan yararlanan konuklar, geçici olarak merkeze gelmekte ve akşam evine dönmek üzere ağırlanmaktadır.

Üstteki iki kat huzur evi ve rehabilitasyon merkezi olarak düzenlenmiştir. Bu alanda sürekli kalan konuklar için 112 adet  oda yer almaktadır. Odalar; banyosu, oturma bölümü, yatağı ve balkonuyla yeterli büyüklük ve donanımdadır. Bu bölümler, konukların gereksinimlerine uygun olacak şekilde geniş kapılar ve teknik imkanlarla da kolay yaşam olanakları sağlamaktadır.

Konuk odalarının yakınında yeteri sayıda doktor, hemşire, bakım ve banyo alanları düzenlenmiştir. Ayrıca her kat, kendi buluşma ve sosyalleşme imkanını sağlayacak oturma-tv-oyun salonuna sahiptir.

Binada yeterli sayıda ve ölçüde ulaşım ve servis çekirdeği yer almaktadır. Hasta ve sedye kullanımına uygun ölçüde asansörler ve merdivenler bulunmaktadır.

Bodrum katta az sayıda kapalı otopark alanı ile ambulans hizmeti için alan yer almaktadır. Sığınak, ısıtma ve havalandırma merkezleri ile personel soyunma odaları, çamaşırhane, depo ve mutfak alanları da bu kattadır.

Yapıyı oluşturan tüm bu birimler, çağdaş bir bakım merkezi için yeterli olanakları sağlamaktadır. Mimari olarak seçilen malzeme ve tasarımla da bu çağdaşlık vurgulanmaktadır.


Proje Bilgileri

Proje Hedefleri

Kaliteli Yaşam Merkezi Projesi Bursa Osmangazi Belediyesi'nin 16 Vizyon Projesi arasında yer alan Kaliteli Yaşam Merkezi'nin sözleşmesini imzaladık Demirtaş Mahallesi'nde 14 bin 163 metrekare alan üzerinde bir kampüs şeklinde projelendirilen merkezin , 450 gün içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz.